Wózek dziecięcy na trzech, czy czterech kółkach. Poznaj za i przeciw

Przeglądając wózki dziecięce, należy mieć na uwadze szereg parametrów technicznych. Istotne będzie to, w jakie kółka został wyposażony wózek. Znaczenie ma nie tylko ich wielkość i materiał wykonania, ale też liczba. W sprzedaży dostępne są wózki dziecięce na trzech i na czterech kółkach. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy się z nimi zapoznać.

Wózek trzykołowy czy czterokołowy? Na które rozwiązanie się zdecydować?

Liczba kół w wózku ma znaczenie, wpływa na jego funkcjonalność. Największą popularnością cieszą się modele czterokołowe ze względu na wygodę prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy, niezależnie od rodzaju nawierzchni. Czterokołowiec będzie uniwersalnym wyborem, sprawdzi się na każdym trenie. Jeśli ktoś szuka wózka idealnego podczas spacerów, sprzyjającego komfortowemu snu, to powinien zdecydować się na model na dużych kołach pompowanych z dobrą amortyzacją. Takie połączenie sprawia, że nawet jazda po nierównościach nie jest żadnym problemem i nie zakłóca snu, bo wstrząsy są dobrze pochłanianie. Samo prowadzenie takiego wózka jest niezwykle łatwe nawet po nierównej nawierzchni. Wózki czterokołowe są wyposażone z przodu w koła skrętne i mniejszej wielkości, co ułatwia manewrowanie nimi w każdej sytuacji, nawet w przypadku zatłoczonej ulicy i wąskich alejek. Na ich korzyść przemawia także mniejsza wywrotność w porównaniu z modelami trójkołowymi. Minusem wózków czterokołowych jest ich masywność, co może być problematyczne podczas znoszenia ich ze schodów i transportu.

Rodzicom aktywnym fizycznie polecić można wózki trójkołowe, niezwykle poręczne. Łatwo się nimi manewruje, są niezwykle mobilne, lekkie. Nie ma problemu z zapakowaniem ich do bagażnika ani wniesieniem po schodach. Z przodu znajduje się tylko jedno koło, ale jest ono skrętne i posiada funkcję blokady. Poradzą sobie świetnie w przypadku wąskich przejść i wymijania przechodniów, w sklepach między regałami. Zapewnią komfort jazdy po nierównych chodnikach, wjeżdżanie na krawężniki. Pokonywanie przeszkód trójkołowcem nie stanowi większego wyzwania nawet w przypadku filigranowej kobiety. Na korzyść tego rodzaju wózków przemawiają ich opływowe kształty, kompaktowe wymiary. Wystarczy zablokować przednie koło, a od razu łatwiej będzie podbijać worek. Model z trzema kołami sprawdza się idealnie podczas spaceru po lesie i polną drogą. Ma jednak też pewne wady, o których trzeba pamiętać podczas zakupu. Wózki trójkołowe są mniej stabilne od modeli czterokołowych. Nie poleca się ich do jazdy po bardzo trudnej nawierzchni. Kolejną kwestią jest większa wywrotność, co niestety przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo dla dzieci.

By admin